TaRaFsİz PaYlAsİM

Join the forum, it's quick and easy

TaRaFsİz PaYlAsİM
TaRaFsİz PaYlAsİM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Ramazan'dan tarihi başarı!
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptyÇarş. Ağus. 20, 2008 4:56 pm tarafından MafiaBoy

» Bozuk Tv hakkında
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptyÇarş. Ağus. 20, 2008 3:31 pm tarafından MafiaBoy

» Komedi Harikaları
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptyÇarş. Ağus. 20, 2008 3:28 pm tarafından MafiaBoy

» Admin Delgado mu? Admin MafiaBoy mu ? (Amaç rekabet değil!! Yanlış anlamayın Sadece Geyik olsun die...
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptyÇarş. Ağus. 20, 2008 3:12 pm tarafından MafiaBoy

» İtiraz Ediyorumm
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptyÇarş. Ağus. 20, 2008 3:11 pm tarafından MafiaBoy

» Troya Gelin
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptySalı Ağus. 19, 2008 10:11 pm tarafından Delgado

» İğrenç Videolar
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptySalı Ağus. 19, 2008 3:46 pm tarafından Delgado

» Beşiktaşın yeni transferleri.
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptySalı Ağus. 19, 2008 3:43 pm tarafından Delgado

» Delgado seni geçtim
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor EmptySalı Ağus. 19, 2008 3:40 pm tarafından Delgado

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

İtiraz Ediyorumm

Salı Ağus. 19, 2008 12:35 am tarafından Delgado

İtiraz ediyorum nasıl iş bu yha bn oraya gitcem komikleri doldurcam oyunlara 70 tane yollıcam istenilen leri bulcam MafiaBoy gelcek bi TV koycak en ii yollayıcı olcak ya adam gibi tekrar düzeltin ya da bn kaydımı silip gidiyorum şaka deil.Madem tarafsiz adil olun.

Yorum: 5

Delgado neredesin ?

Cuma Ağus. 15, 2008 5:28 pm tarafından MafiaBoy

Delgado 4-5 gündür foruma girmiyorsun.Eğer 2 gün daha girmessen senin admin yetkini alacağım Evil or Very Mad bu ciddi bir uyarıdır...!!!

Yorum: 2

Resim denemesi(Yöneticiler baksın )

Paz Ağus. 10, 2008 9:32 pm tarafından MafiaBoy

Yöneticiler bildiğiniz gibi zar atma diye birşey var o aslında bir resim konuya bir tanede resim ekle derseniz istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz şimdi bu resimlerin denemesi

Yorum: 15

Sitemiz Harikalaşmaya devam ediyor

Paz Ağus. 10, 2008 3:06 pm tarafından MafiaBoy

Sitemizin sol tarafında gördüğünüz gibi wigdetler var ben daha öncede adminlik yaptım ve bu widgetleri bi türlü anlıyamamıştım ama uzun uğraşlardan sonra(4saat) wigdetleri ekledim

Neler var widgetlerde ?

-Gördüğünüz gibi en üstte en son konuları gösteren kayan bir yazı var.

Altında ise arama motoru var iç seçeğini seçerseniz sitemizde ararsınız eğer google'ı seçerseniz dünyaca ünlü …

Yorum: 0

Sitemize televizyon geldi

Ptsi Ağus. 04, 2008 3:17 pm tarafından MafiaBoy

Uzun çabalarım sonucu izle.tv admininden anlaşma iznini aldım artık sitemizde Tv var
Güle güle kullanmanağız dileğiyle

Yorum: 6

Sitemiz değişiyor

Ptsi Tem. 28, 2008 1:58 pm tarafından MafiaBoy

Sitemiz değişiyor artık siteyle daha fazla ilgileniyorum ve siteye HTML ekledim bu işimize yarıyacak

Farketmişsinizdir yeni bölümler eklendi forumuza açmak benden paylaşmak sizden Very Happy Very Happy

Saygılarımla

TarafsizPaylasim Admini

Yorum: 0

En iyi yollayıcılar
Delgado
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Vote_lcap'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Voting_bar'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Vote_rcap 
MafiaBoy
'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Vote_lcap'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Voting_bar'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Vote_rcap 
gamzem
aquen

Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 107 kişi Cuma Şub. 25, 2011 12:15 am tarihinde online oldu.
Giriş yap

Şifremi unuttum

'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor

'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor Empty 'E-atıklar' doğayı tehdit ediyor

Mesaj  MafiaBoy Ptsi Ağus. 11, 2008 2:00 pm

Teknolojik gelişmeler sayesinde elektronik markete dönüştüren dünyada bilgisayarlar 2-5 yıl arasında, cep telefonları 18 ayda, dayanıklı tüketim malzemeleri ise 15 yılda elektronik atık (e-atık) olarak çöpe atılıyor. Yıllık 20-50 milyon ton arasında e-atık üreten insanoğlu, bu oranı her yıl yüzde 5-8 arasında artırıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, doğaya verdiği zararların önlenmesinin yanı sıra içeriğindeki değerli metallerin geri kazanımıyla ekonomiye katkı sağlaması beklenen e-atıklar, dünyada yeni geri kazanım piyasası olarak kabul ediliyor.

Bu piyasanın büyüklüğü ise bulunduğu ülkedeki elektronik pazarın durumuna göre değişiyor. Pazardaki ürün çeşitliliği ve teknolojik gelişmelerin hızının yanı sıra pozitif yönde seyreden ekonomik göstergeler, artan alım gücü ve ürün kullanım ömürlerinin azalması e-atık miktarının artmasına neden oluyor.

"Yıllık atığın yüzde 5'i elektronik"

Gelişen teknoloji ve ürün ömürlerinin kısalması yüzünden ivme kazanan e-atıkların, kullanıcıların mevcut teknolojileri yenileme sürelerinin kısalması nedeniyle en hızlı artan atık türü haline gelmesi bekleniyor.

Çevreye zararlı atığın geri toplanması, işlenmesi, hammadde piyasasına, dolayısıyla ekonomiye kazandırılmasının ise büyük bir sektör oluşturacağı belirtiliyor.

BM Çevre Programı'nın 2006 raporuna göre, yıllık 20-50 milyon ton arasında seyreden ve her yıl yüzde 5-8 arasında artış gösteren e-atık miktarı, üretilen yıllık atığın yüzde 5'ini oluşturuyor. OECD Çevre Raporu'na göre, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde, 2010 yılı itibariyle çevreyi tehdit eden e-atık miktarı 3 katına çıkacak.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde 2005'te ortaya çıkan 8,3 milyon tonluk e-atığın yalnızca 2,2 milyon tonunun toplanabildiğini ortaya koyan Birleşmiş Milletler Üniversitesi'nde (UNU) gerçekleştirilen bir çalışmada, 2011'de bu ülkelerin toplamında ortaya çıkacak e-atık miktarının 10 milyon tona yaklaşacağı ve bu atığın 5,3 milyon tonunun toplanabileceği öngörülüyor.

Dünya, 1 milyardan fazla bilgisayara ev sahipliği yapıyor ve ülke gelişmişliğine bağlı olarak bir bilgisayarın ortalama ömrü 2-5 yıl arasında değişiyor. Cep telefonlarında ise bu süre ortalama 18 aya düşüyor. Dayanıklı tüketim malzemeleri TV, buzdolabı, fırın ise ortalama 15 yıl kullanılıyor.

Tüm bu ürünlerin kullanım ömürlerinin dolmasının ardından hem doğaya zarar vermemeleri hem de metallerin geri kazanımı için e-atıklar alanının tüm ülkelerce düzenlenmesi gerekiyor.

Türkiye, Hollanda ile proje yürütüyor

AB katılım öncesi programları kapsamında Hollanda'nın teknik desteği ile yürütülen, "Türkiye'de Elektrik Elektronik Ekipman Atıkları ve Kullanılmış Taşınabilir Pil ve Akümülatör Atıklarının Toplanması İçin Sistem Kurulması Projesi" (MATRA), ilgili AB direktiflerinin ulusal mevzuata aktarılmasını amaçlıyor.

Proje kapsamında hazırlanan "Elektrik Elektronik Ekipman Atıklarına İlişkin Yönetmelik" ile üreticiyi sorumluluk altına sokarak, ürünlerinin son kullanıcı tarafından kullanıldıktan sonra kalan atığın geri kazanımı koşulu getirilecek.

Yönetmelikteki hükümler, satış tekniklerine bakılmaksızın (doğrudan/uzaktan/elektronik satış) bütün ürün ve üreticileri kapsayacak. Türkiye, bu yönetmelikle aynı zamanda elektrik ve elektronik eşyanın tasarımı ve üretimi sırasında, atık önlenmesini ve ürünlerin uzun ömürlülüğüne öncelik verilmesini, ürünlerin kolayca parçalara ayrılabilmesini, ürünün ve ürünü teşkil eden unsurların ve malzemelerin tekrar kullanımını, tekrar kullanımın mümkün olmadığı durumlarda ise geri kazanımını kolaylaştırmak doğrultusunda teşvik edici olma garantisi verecek.

Türkiye'de yasal düzenlemelerin tam olarak yürürlüğe girmesi, etkin bir sistem oluşturulması için gereken sürecin tamamlanmasıyla mümkün olabilecek.
MafiaBoy
MafiaBoy
Admin
Admin

https://tarafsizpaylasim.yetkin-forum.com

- Similar topics